Uświadamiać uczniom w jaki sposób bioróżnorodność wpływa na przykład na nasze samopoczucie i na klimat – mówi Małgorzata Starnowska, wicedyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa. Green Innovations Challenge jest programem adresowanym do młodych przedsiębiorców i ambitnych studentów z kierunków biznesowych, technologicznych, ekologicznych, prawniczych i innych – czyli każdego, kto chce tworzyć innowacje. Jego działania skupiają się na sektorze zielonych innowacji i dotyczą projektów związanych z odnawialnymi Źródłami Energii, ekologią, elektromobilnością, ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem. W instytucie prowadzone są prace nad projektowaniem i syntezą nowych leków, z zastosowaniem modelowania molekularnego i komputerowej analizy interakcji receptor-lek. Prof. Andrzej Szarata jest także cenionym dydaktykiem i popularyzatorem nauki w mediach.
Na Politechnice Krakowskiej powstało laboratorium VR – kolejna pracownia wspomagająca nowoczesne kształcenie
Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. Od kilku lat obszary dla projektów kursowych wybierane są w porozumieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej Miasta Krakowa. ZZM koordynuje działania zmierzające do utworzenia parku miejskiego na obszarze rozciągającym się wzdłuż Łęgówki aż po Łąki Nowohuckie. Projekt dla zachodniej części tego obszaru w ramach zajęć opracowali studenci 5 semestru architektury krajobrazu na PK. Z kolei pozostałe części planowane są do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego oraz według projektu przygotowanego na zlecenie ZZM przez konsorcjum projektowe wyłonione w procedurze przetargowej. Wystawa na specjalnych planszach prezentuje również i tę koncepcję.
Doktorantka Szkoły Doktorskiej PK zaprezentowała wynalazek w Genewie
Projekt Active Hydrogels to https://horoshop.pl innowacyjne podejście do wykorzystania hydrożeli w dziedzinie dermatologii i kosmetologii, poprzez wzbogacanie ich naturalnymi ekstraktami roślinnymi. Hydrożele są materiałami o strukturze żelowej, zdolnymi do zatrzymywania dużej ilości wody, co sprawia, że są idealne do zastosowań dermatologicznych i kosmetologicznych, gdzie nawilżenie i pielęgnacja skóry są kluczowe. Głównym celem projektu jest stworzenie hydrożeli, które nie tylko zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie, ale także będą zawierać aktywne składniki pochodzenia naturalnego. Wybór konkretnych ekstraktów może być dostosowany do określonych potrzeb dermatologicznych. Ekstrakt z nagietka wspomoże procesy regeneracyjne, a ekstrakt z rumianku odpowiadać będzie za działanie przeciwzapalne.
- Wykorzystanie wodoru odnawialnego umożliwi zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii, jednak w okresie przejściowym możliwa będzie produkcja wodoru niskoemisyjnego ze źródeł konwencjonalnych.
- Śmierć tego wspaniałego, życzliwego i niezwykle szlachetnego Człowieka to niepowetowana strata dla całego środowiska akademickiego, tej pustki nie da się wypełnić.
- Zorganizowano także krótki koncert tradycyjnej muzyki, a całe wydarzenie zamknęła wycieczka do Parku Narodowego Teide.
- Wydarzenie odbywało się 31 maja i 1 czerwca w Brukseli.
- Zaletą jest to, że słuchacze wybierają miniszkolenia zgodnie ze swymi potrzebami i zainteresowaniami, także poza ścieżką nauki.
Studiował także w College of Architecture and Design na University of Tennessee. Wśród ocenianych przez jury projektów znalazły się takie jego realizacje jak „D13 – dom drewniany” zrealizowany na terenach krakowskiej Olszy oraz „G7-dom feniksa” powstały na Woli Justowskiej. Jury doceniło też projekt nadbudowy kamienicy przy ul. – Kobiety stanowią większość osób studiujących w Polsce. Mimo to, stosunkowo niewiele z nich decyduje się na karierę w nauce, zwłaszcza w tzw. Dziedzinach STEM (science, technology, engineering, & mathematics).
Tych związanych z potrzebami profesjonalnych sportowców czy służb ratowniczych, może im służyć do badań, szkoleń i treningów w zmiennych warunkach pogodowych. W przeszłości ze wsparcia politechnicznych specjalistów od wiatru korzystali m.in. Narciarz ekstremalny Jędrzej Dobrowolski i snowboardzista Michał Pawlikowski. Wreszcie, studenci oraz osoby studiujące w szkole doktorskiej mogą starać się o uczestnictwo w projektach, które nasze konsorcjum dopiero planuje – w tym np. W programach badawczych o charakterze międzynarodowym, interdyscyplinarnym czy międzysektorowym. W ramach tego rodzaju programów możemy organizować m.
Altruizm jako mechanizm przetrwania. Student Politechniki Krakowskiej ma na to matematyczny dowód
Dzieła wielkich mistrzów regularnie brzmią na Politechnice Krakowskiej. Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK odbywają się bowiem interdyscyplinarne zajęcia pn. „Muzyczny kanon chemika”, który są unikatowe w programie inżynierskiego kształcenia. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jednym z prowadzących jest dr hab. Zajęcia odbywają się przy współpracy nauczycieli akademickich innych uczelni – dr hab.
Jeśli zostanie przekroczony odpowiedni współczynnik zarażenia to taka informacja zostaje wysłana do przygotowanej aplikacji. Tu kończy się etap pierwszy projektu. W dalszej części Hubert Orlicki oraz Bartłomiej Szostak chcą dodać autonomiczne urządzenie, które za pomocą mieszanek ziół będzie w stanie zlikwidować pasożyty znajdujące się w ulu. Ponadto chcą przekazać do użytku pszczelarzom aplikację, która będzie zbierała najważniejsze dane z ula oraz jego bezpośredniego otoczenia. Na tej podstawie, przy pomocy specjalnego modelu predykcji, aplikacja będzie generować informację z poradami i zagrożeniami w taki sposób, by ułatwić proces wdrożeniowy opieki nad daną pasieką dla niedoświadczonych pszczelarzy. Ostatnim etapem projektu będzie praca nad modelem, który umożliwi tworzenie inteligentnych notatek ułatwiających proces przeglądania ula i gromadzenia uporządkowanych informacji na temat tego co się w nim dzieje.